בדיקות מיקוד ראייה לילדים

האם ילדך מוכן לבית הספר?

הילקוט החדש, הקלמר, המחברת – כולם מוכנים ליום הראשון בבית הספר. כולם כבר יודעים את שם המורה והיכן הכיתה. האם ילדך מוכן ומזומן? בזמן שבודקים האם הילד בריא ובוגר דיו לעלות לבית הספר, הורים רבים נוטים לדלג על הבדיקה החשובה ביותר – יעילות מערכת הראייה ואיזון השרירים; אלמנטים דומיננטיים והכרחיים לדרישות בית הספר.

בדיקות ראייה לילדים חשובות מאוד לקראת תחילת שנת הלימודים. ילדך לומד קריאה וכתיבה בהעתקה מהלוח או שיעבוד מול מחשב, ועליו לעמוד במשימות כיתתיות רבות הקשורות במערכת הראייה. אבחון בזמן חשוב מאוד, על מנת למנוע מהילד חוסר נוחות וקשיים ברכישת מיומנויות הקריאה והכתיבה.

משרד הבריאות מחייב בדיקה שגרתית של חדויות העיניים, שעד לא מזמן נערכה במסגרת בתי הספר. זוהי בדיקה פשוטה המאבחנת רק מקרים ברורים וגלויים של קוצר ראייה. על בדיקה זו יש להוסיף בדיקות ראייה לילדים הכוללות אבחון תפקודי ראייה כגון בדיקת מיקוד, יכולת מעקב וראייה דו-עינית.

איך מזהים תפקודי ראייה חלשים?

ראייה ברורה (6/6) למרחק ולקריאה איננה מספיקה, ובנוסף לה דרושים תפקודים כגון: יכולת מעקב, תנועות עיניים רציפות, יכולת מיקוד לאורך זמן ותיאום בין שתי העיניים. כל אלו דרושים על מנת לקלוט נכון את המילים ולהעבירן לפענוח ולתרגום במוח, כדי להבין את משמעותן ולהפנימן. בכל פעם שהילד ייתקל שוב באותן מילים – הוא כבר יכיר ויקרא אותן בחופשיות.

מתח וחולשה במערכת הראייה מסבירים סימפטומים כגון חוסר נוחות, עייפות, שינויי התנהגות, שינויים בראייה וירידה בהישגים לימודיים – העלולים להצביע על ליקוי למידה בהתהוותו. בדיקות ראייה לילדים הן חשובות כדי לוודא שהילד לא סובל מבעיות ראייה שעלולות להקשות עליו בלימודים. בדיקה שגרתית אינה בודקת את איכותה של מערכת הראייה; לא כל ילד שרואה טוב למרחק הוא בעל כישורי ראייה טובים מספיק.

במקרים בהם מתגלים קשיים בראייה, יש לשקול התאמת משקפיים מתאימים לילד. התאמת משקפיים נכונה יכולה לשפר משמעותית את היכולת הלימודית של הילד ולמנוע קשיים מיותרים.

ליקוי למידה אינו נגרם מבעיה במערכת הראייה, אולם יכולות ראייה חלשות משפיעות על תהליך הלמידה – כמו בניית בית על חול ולא על בסיס מוצק. מערכת ראייה יעילה וטובה מהווה את הבסיס המוצק ליכולת למידה טובה. לכן, חשוב לבצע בדיקות ראייה לילדים כחלק מההכנה לבית הספר.

שאלון זיהוי תפקודי ראייה חלשים בילדים
(השאלון כתוב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד ופונה להורים משני המינים)

הילד מצמצם עיניים ומרבה למצמץ בעת קריאהכןלא
הילד זז ומשנה תנוחות גוף בעת קריאהכןלא
לילד יש תנועות ראש מיותרות בעת קריאהכןלא
ילד יש יכולת ריכוז נמוכה או שהוא חולם בהקיץכןלא
הילד מתלונן על טשטוש ראייה לקרוב ו/או לרחוקכןלא
הילד מתלונן לעתים על ראייה כפולהכןלא
הילד מאבד מקום כאשר מעתיק מהלוח או מספרכןלא
הילד משתמש באצבע כדי לא לאבד את המקום בעת קריאהכןלא
לילד יש כתב מרושל, לא מסודר, בגודל משתנהכןלא
יש היפוך אותיות / מספרים / מילים בכתיבת הילדכןלא
הילד מחסיר מילים בכתיבה באופן קבועכןלא
בעת קריאה הילד מדלג על מילים או שורות באופן קבוע ולא מודעכןלא
הילד מתקשה לזהות מילה שחוזרת על עצמה מספר פעמים בטקסטכןלא
לילד יש קושי לכתוב בשורה ישרה או בטורכןלא
הילד סובל מכאבי ראשכןלא
לילד יש עיניים צורבות או מגרדות לאחר קריאהכןלא
יכולת ההבנה של הילד יורדת ככל שמתארכת הקריאהכןלא
לילד יש קושי לתאר במילים את הנקראכןלא
הילד מנסה להימנע מקריאה או כתיבהכןלא
הילד מתקרב לטלוויזיהכןלא

תרגילי עיניים

זיהוי בגיל מוקדם עדיף פי כמה על זיהוי מאוחר יותר. אם לא מאתרים את הבעיה בזמן, הילד מסגל לעצמו הרגלים כדי להתגבר על חוסר השלמות; זיהוי מקדם יאפשר התגברות על קביעות הבעיה. חשוב לדעת כי תרגילי עיניים משפרים ראייה בכל גיל; ככל שהגיל מוקדם יותר יש תוצאות טובות יותר, משך הטיפול קצר יותר והתוצאה הסופית טובה יותר.

בדיקות חשובות מאוד לביצוע: לפני שילדכם עולה לכיתה א', מומלץ להביאו לבדיקות מיקוד הכוללת אבחון, התאמת משקפיים במידת הצורך, ביצוע תרגילי עיניים ושינוי עדשות הראייה לפי התקדמות הילד.

שיתוף המאמר

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע”מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא 04-6248087

 

דילוג לתוכן