עיניים יבשות

ככל שההבנה שלנו לגבי מחלות עיניים יבשות מתרחבת, כך גם אפשרויות הטיפול מתרחבות. כיום אנו יודעים שמחלת עיניים יבשה היא מחלה רב-גורמית. אין סיבה אחת ולכן אין תרופת קסם אחת.

הטיפולים שואפים לשפר את הרכב הדמעות, להפחית את הדלקת והאודם על פני העין. כאן נסקור אפשרויות טיפול רבות, אך שילוב הטיפול או ה"קוקטייל" המתאים לך יהיה תלוי בסוג הספציפי של סיבת העין היבשה ועל כן יש צורך לעבור איבחון ספיציפי לעין יבשה.

התאמות סביבתיות, תזונתיות ותרופות

לפני שנכנסים לטיפולי עיניים יבשות ספציפיות, ישנן סיבות הניתנות לשינוי ושיטות מניעה לשיפור עיניים יבשות.

שינויים פשוטים בסביבה, בתזונה ובתרופות יכולים להיות דרכים קלות לשיפור התסמינים.

שינויים סביבתיים

כצפוי, סביבה יבשה תגרום להחמרת עיניים יבשות. שמירה על סביבה לחה, ככל שניתן, עשויה להקלהעל תסמינים אלו.  יתר על כן, מצבים הגורמים להפחתה בכמות המצמוץ, כגון שימוש ממושך במסכי מחשב, עלולים להחמיר עיניים יבשות. לכן ההמלצה הגורפת הינה, ליזום הפסקות תכופות ממסכי מחשב וקריאה, לאפשר לעיניהם לנוח ולחדש את המצמוץ הרגיל. תנאי רוח, עשן או אבק, מגבירים גם הם את מצב היובש לכן, משקפי שמש יכולים לשמש כמחסום, ולהפחית את תסמיני העין היבשה. הימנעות מרוח, מאווררים או כל מקור אוויר הנושב לעיניים עשויה אף היא לעזור.

תוכן עניינים

שינויים תזונתיים

שתיית מים מספקת שומרת על לחות ומפחיתה החמרות של תסמיני עין יבשה.

חומצות שומן אומגה 3, במיוחד חומצה איקוספנטאנואית (EPA) וחומצה דוקוסהקסאנואית (DHA), הוכחו במחקרים קליניים רבים כמשפרות עיניים יבשות. חומצות שומן אלו עוזרות למנוע התפתחות הדלקת כתוצאה מיובש העין. חומצות שומן אלו, יש לצרוך באמצעות תוספי תזונה, שכן, הגוף לא מסוגל לסנתז לבד. מזונות העשירים בחומצות שומן אומגה 3 כוללים דגים, ושמן זרעי פשתן.

התאמת תרופות

תרופות רבות עשויות לגרום ,בין יתר תופעות הלוואי ,ליובש בעיניים. חלק מהתרופות הללו כוללות: תרופות ליתר לחץ דם, אנטיהיסטמינים, נוגדי גודש, תרופות נוגדות דיכאון, תרופות לאקנה, אמצעי מניעה וטיפול הורמונלי חלופי.יש כמובן, להיוועץ עם הרופא המטפל אם ישנם תרופות חלופיות, ולא לשנות את נטילת התרופות מבלי להיוועץ.

טיפות עיניים עם חומרים משמרים, כגון תרופות לגלאוקומה, יכולות גם להחמיר עיניים יבשות.

טיפול:

עבור מטופלים עם ירידה בייצור הדמעות, תוספת של דמעות או הפחתת ניקוז הדמעות ישפרו את הסימפטומים.

דמעות מלאכותיות, ג'לים ומשחות זמינים ללא מרשם רופא. דמעות מלאכותיות הן טיפות עיניים המשמשות לאורך כל היום לפי הצורך, עד שמונה פעמים ביום. ישנם מספר מותגים זמינים שהם מצוינים ושווים במתן לחות מלאכותית. מומלץ להימנע ממותגי "הקלה באדמומיות" מכיוון שהם מתמקדים בהפחתת מראה האדמומיות של העיניים, בניגוד להקלה ממשית בעין יבשה.

 ג'לים ומשחות יעילים מאוד אך עלולים לטשטש את הראייה. מומלץ לפני השינה. חומרים משמרים משמשים בטיפות עיניים רבות כדי לעזור להם להחזיק מעמד זמן רב יותר. אך הם גם עשויים לגרום לגירוי יתר ואף אלרגיה. למטופלים המשתמשים לעתים קרובות בטיפות עיניים מומלץ להשתמש בטיפות ללא חומרים משמרים.

טיפולי בלוטת מיבומיאן

בלוטות המייבומיאן מייצרות שמנים שהם חיוניים במניעת התאדות מהדמעות שלנו מהר מדי. טיפולים המכוונים לבלוטות יכולים לעזור לחולים עם תפקוד לקוי של בלוטת המיבומיאן או מחלת שולי העפעף.

קומפרסים חמים ועיסוי העפעף מספקים חום המחמם את השמנים בבלוטות, פותח את הבלוטות ומשפר את זרימת השמן. מטליות רחצה חמות, שקיות אורז קטנות מחוממות במיקרוגל, או כריות הידרוג'ל מסחריות, כולם יעילים, ולא נעשו מחקרים להשוואה בין השיטות השונות. החום. יש להניח את הקומפרס על העיניים למשך 5-10 דקות. עיסוי מעגלי של העפעפיים יכול לעזור להפריש את השמנים מהבלוטות.

חימוםLipiflow:

Lipiflow הוא טיפול במשרד המאושר על ידי ה-FDA לתפקוד לקוי של בלוטת המיבומיאן ועיניים יבשות. במהלך ההליך של 12 דקות, מניחים מכשיר מעל העין והעפעפיים המספק חום ולחץ מקומיים על העפעפיים ההליך בטוח ב-100% ויעיל מאוד בפינוי בלוטות השמן הכלואות ומאפשר לחדש זרימה חלקה. לאחר כחודש אחד, העקביות של השמנים בזרימת הדמעות תשתפר פלאים עם שיפור נלווה בתסמיני עין יבשה. בהליך אחד, ההשפעות נמשכות בין 12-24 חודשים.

סיכום

קיימות אפשרויות טיפול רבות למחלות עיניים יבשות. בדרך כלל, יש לנסות תחילה טיפולים שמרניים ללא מרשם. בדרך כלל, שינויים סביבתיים, שינויים בתזונה, דמעות מלאכותיות וקומפרסים חמים ישפרו את רוב תסמיני העין היבשה לרמות נסבלות.

שיתוף המאמר

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע”מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא 04-6248087

 

דילוג לתוכן